ESTEC 2016 Invitational
SABRE Senior - Open Senior Mixed Saber
Saturday, November 26, 2016 - 1:00 PM
Last update: 11/28/2016 - 5:14 PM
Return to Tournament
Round #1 - Pools
Round Seeding
Seed Name Club Division Country Class.
1 PIZARRO, José  SEFC  FOREIGN  NED  B14 
2 VAN DUIJN, Megan  SH  FOREIGN  NED  B14 
3 VANCSO, André  SDFC(  FOREIGN  NED  B14 
4 KNIKMAN, Emy  ST  FOREIGN  NED  B14 
5 SCHAAFSMA, Pascal  SH  FOREIGN  NED  B14 
6 MULDER, Cees  ST  FOREIGN  NED  B14 
7 GROENHEIDE, Esther  SH  FOREIGN  NED  B14 
8 SPIJKER, Anne  SH  FOREIGN  NED  B14 
9 VAN STERKENBURG, Nico  SU  FOREIGN  NED  B14 
Round Scores
Pool #1   1 2 3 4 5 6 7 8 9   V TS TR Ind Pl
KNIKMAN, Emy 1   V5 V5 D3 D0 D3 V5 D2 D3    3   26   33   -7   6 
SCHAAFSMA, Pascal 2 D1   D4 D1 V5 D3 D4 D1 D0    1   19   38   -19   9 
VAN DUIJN, Megan 3 D4 V5   D2 D3 D1 D3 D3 V5    2   26   38   -12   8 
VANCSO, André 4 V5 V5 V5   V5 V5 V5 V5 V5    8   40   12   28   1 
PIZARRO, José 5 V5 D3 V5 D1   D1 D0 D3 D5    2   23   33   -10   7 
SPIJKER, Anne 6 V5 V5 V5 D0 V5   V5 D4 V5    6   34   24   10   2 
MULDER, Cees 7 D3 V5 V5 D2 V5 D4   D2 D1    3   27   32   -5   5 
GROENHEIDE, Esther 8 V5 V5 V5 D0 V5 V5 V5   D3    6   33   25   8   3 
VAN STERKENBURG, Nico 9 V5 V5 D4 D3 V5 D2 V5 V5      5   34   27   7   4 

Round #2 - Direct Elimination
Round Seeding
Seed Name Club Division Country Class. V V/M TS TR Ind Status
1 VANCSO, André  SDFC(  FOREIGN  NED  B14  8 1.00 40 12 +28 Advanced 
2 SPIJKER, Anne  SH  FOREIGN  NED  B14  6 0.75 34 24 +10 Advanced 
3 GROENHEIDE, Esther  SH  FOREIGN  NED  B14  6 0.75 33 25 +8 Advanced 
4 VAN STERKENBURG, Nico  SU  FOREIGN  NED  B14  5 0.63 34 27 +7 Advanced 
5 MULDER, Cees  ST  FOREIGN  NED  B14  3 0.38 27 32 -5 Advanced 
6 KNIKMAN, Emy  ST  FOREIGN  NED  B14  3 0.38 26 33 -7 Advanced 
7 PIZARRO, José  SEFC  FOREIGN  NED  B14  2 0.25 23 33 -10 Advanced 
8 VAN DUIJN, Megan  SH  FOREIGN  NED  B14  2 0.25 26 38 -12 Advanced 
9 SCHAAFSMA, Pascal  SH  FOREIGN  NED  B14  1 0.13 19 38 -19 Advanced 
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals
         
(1) VANCSO, André         
  (1) VANCSO, André       
(16) -BYE-          
    (1) VANCSO, André     
(9) SCHAAFSMA, Pascal    15 - 5      
  (8) VAN DUIJN, Megan       
(8) VAN DUIJN, Megan  15 - 13        
      (1) VANCSO, André   
(5) MULDER, Cees      15 - 10    
  (5) MULDER, Cees       
(12) -BYE-          
    (4) VAN STERKENBURG, Nico     
(13) -BYE-    15 - 12      
  (4) VAN STERKENBURG, Nico       
(4) VAN STERKENBURG, Nico          
        (1) VANCSO, André 
(3) GROENHEIDE, Esther        15 - 5  
  (3) GROENHEIDE, Esther       
(14) -BYE-          
    (3) GROENHEIDE, Esther     
(11) -BYE-    15 - 8      
  (6) KNIKMAN, Emy       
(6) KNIKMAN, Emy          
      (2) SPIJKER, Anne   
(7) PIZARRO, José      Opponent withdrew    
  (7) PIZARRO, José       
(10) -BYE-          
    (2) SPIJKER, Anne     
(15) -BYE-    15 - 8      
  (2) SPIJKER, Anne       
(2) SPIJKER, Anne          
         
Fence-off for Third
   
(4) VAN STERKENBURG, Nico   
  (4) VAN STERKENBURG, Nico 
(3) GROENHEIDE, Esther  Opponent withdrew  
   
Final Results
Event classification: E1
Place Name Club Division Country Class. Earned
1 VANCSO, André SDFC(  FOREIGN  NED  B14   
2 SPIJKER, Anne SH  FOREIGN  NED  B14   
3 VAN STERKENBURG, Nico SU  FOREIGN  NED  B14   
4 GROENHEIDE, Esther SH  FOREIGN  NED  B14   
5 MULDER, Cees ST  FOREIGN  NED  B14   
6 KNIKMAN, Emy ST  FOREIGN  NED  B14   
7 PIZARRO, José SEFC  FOREIGN  NED  B14   
8 VAN DUIJN, Megan SH  FOREIGN  NED  B14   
9 SCHAAFSMA, Pascal SH  FOREIGN  NED  B14   
Note: Earned classifications are not official until recorded by the USFA National Office.
Live results generated by Fencing Time v3.0 tournament software: www.FencingTime.com