ESTEC 2016 Invitational
EPEE Junior + Senior - Open Senior Mixed Epee
Saturday, November 26, 2016 - 10:00 AM
Last update: 11/28/2016 - 5:14 PM
Return to Tournament
Round #1 - Pools
Round Seeding
Seed Name Club Division Country Class.
1 COLOMBO, Cyril  EFC  FOREIGN  NED  B14 
2 DE MEYER, Arnoud  SEFCD  FOREIGN  NED  B14 
3 TAURER, Merlin  SP  FOREIGN  NED  B14 
4 WINSTANLEY, Sandra  ST  FOREIGN  NED  B14 
5 STORCK, Huub  SDV  FOREIGN  NED  B14 
6 JANSEN, Cheyenne  SA  FOREIGN  NED  B14 
7 DE GROOT, Bert  SDV  FOREIGN  NED  B14 
8 VAN DER KEMP, Arne  SA  FOREIGN  NED  B14 
9 DEZANET, Didier  ST  FOREIGN  NED  B14 
10 DE GROOT, Joep  SDV  FOREIGN  NED  B14 
11 LUGTENBURG, Thomas  SA  FOREIGN  NED  B14 
12 GIJSBERTSEN, Hans  SEFCD  FOREIGN  NED  B14 
13 TREFFERS, Edwin  SA  FOREIGN  NED  B14 
14 DRENTH, Tristan  SDV  FOREIGN  NED  B14 
15 DAMMROFF, Ursula  SH  FOREIGN  NED  B14 
16 HYDE, Simon  SEFC  FOREIGN  NED  B14 
17 VAN DER MERWE, Sebastian  SEFCD  FOREIGN  NED  B14 
18 MOGENSEN, Nicolai  SA  FOREIGN  NED  B14 
19 VAN VULPEN, Anton  ST  FOREIGN  NED  B14 
20 YOSHIMORI, Sakura  SZ  FOREIGN  NED  B14 
21 DEN HAAS, Edwin  SA  FOREIGN  NED  B14 
22 ZUIDEMA, Timo  ST  FOREIGN  NED  B14 
Round Scores
Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
DEN HAAS, Edwin 1   D3 D4 D3 D0 D2    0   12   25   -13   6 
VAN DER KEMP, Arne 2 V5   D3 V5 D4 V5    3   22   19   3   2 
VAN DER MERWE, Sebastian 3 V5 V5   D2 D2 D3    2   17   22   -5   5 
DEZANET, Didier 4 V5 D3 V5   D4 D2    2   19   20   -1   4 
COLOMBO, Cyril 5 V5 V5 V5 V5   V5    5   25   12   13   1 
DRENTH, Tristan 6 V5 D3 V5 V5 D2      3   20   17   3   3 

Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
MOGENSEN, Nicolai 1   D4 D3 D0 D2 V5    1   14   21   -7   5 
LUGTENBURG, Thomas 2 V5   V5 D1 D4 D1    2   16   21   -5   4 
ZUIDEMA, Timo 3 V5 D2   D0 D1 D2    1   10   23   -13   6 
HYDE, Simon 4 V4 V5 V5   D1 D2    3   17   8   9   2 
DE GROOT, Bert 5 V5 V5 V5 V2   V5    5   22   9   13   1 
DE MEYER, Arnoud 6 D2 V5 V5 V5 D1      3   18   15   3   3 

Pool #3   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
JANSEN, Cheyenne 1   D1 D1 V5 D2    1   9   18   -9   5 
VAN VULPEN, Anton 2 V5   V5 V5 D4    3   19   11   8   2 
DAMMROFF, Ursula 3 V5 D4   D2 D3    1   14   16   -2   3 
TAURER, Merlin 4 D3 D1 V5   D4    1   13   17   -4   4 
DE GROOT, Joep 5 V5 V5 V5 V5      4   20   13   7   1 

Pool #4   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
TREFFERS, Edwin 1   V5 V5 D0 V5    3   15   9   6   2 
WINSTANLEY, Sandra 2 D0   V5 D2 V5    2   12   15   -3   3 
YOSHIMORI, Sakura 3 D2 D2   D2 D1    0   7   20   -13   5 
GIJSBERTSEN, Hans 4 V5 V5 V5   V5    4   20   6   14   1 
STORCK, Huub 5 D2 D3 V5 D2      1   12   16   -4   4 

Round #2 - Pools
Round Seeding
Seed Name Club Division Country Class. V V/M TS TR Ind Status
1 GIJSBERTSEN, Hans  SEFCD  FOREIGN  NED  B14  4 1.00 20 6 +14 Advanced 
2 COLOMBO, Cyril  EFC  FOREIGN  NED  B14  5 1.00 25 12 +13 Advanced 
3 DE GROOT, Bert  SDV  FOREIGN  NED  B14  5 1.00 22 9 +13 Advanced 
4 DE GROOT, Joep  SDV  FOREIGN  NED  B14  4 1.00 20 13 +7 Advanced 
5 VAN VULPEN, Anton  ST  FOREIGN  NED  B14  3 0.75 19 11 +8 Advanced 
6 TREFFERS, Edwin  SA  FOREIGN  NED  B14  3 0.75 15 9 +6 Advanced 
7 HYDE, Simon  SEFC  FOREIGN  NED  B14  3 0.60 17 8 +9 Advanced 
8 VAN DER KEMP, Arne  SA  FOREIGN  NED  B14  3 0.60 22 19 +3 Advanced 
9 DRENTH, Tristan  SDV  FOREIGN  NED  B14  3 0.60 20 17 +3 Advanced 
10 DE MEYER, Arnoud  SEFCD  FOREIGN  NED  B14  3 0.60 18 15 +3 Advanced 
11 WINSTANLEY, Sandra  ST  FOREIGN  NED  B14  2 0.50 12 15 -3 Advanced 
12 DEZANET, Didier  ST  FOREIGN  NED  B14  2 0.40 19 20 -1 Advanced 
13 VAN DER MERWE, Sebastian  SEFCD  FOREIGN  NED  B14  2 0.40 17 22 -5 Advanced 
14 LUGTENBURG, Thomas  SA  FOREIGN  NED  B14  2 0.40 16 21 -5 Advanced 
15 DAMMROFF, Ursula  SH  FOREIGN  NED  B14  1 0.25 14 16 -2 Advanced 
16 TAURER, Merlin  SP  FOREIGN  NED  B14  1 0.25 13 17 -4 Advanced 
17 STORCK, Huub  SDV  FOREIGN  NED  B14  1 0.25 12 16 -4 Advanced 
18 JANSEN, Cheyenne  SA  FOREIGN  NED  B14  1 0.25 9 18 -9 Advanced 
19 MOGENSEN, Nicolai  SA  FOREIGN  NED  B14  1 0.20 14 21 -7 Advanced 
20 ZUIDEMA, Timo  ST  FOREIGN  NED  B14  1 0.20 10 23 -13 Advanced 
21 DEN HAAS, Edwin  SA  FOREIGN  NED  B14  0 0.00 12 25 -13 Advanced 
22 YOSHIMORI, Sakura  SZ  FOREIGN  NED  B14  0 0.00 7 20 -13 Advanced 
Round Scores
Pool #1   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
DRENTH, Tristan 1   D4 V5 V5 V5 D1    3   20   14   6   3 
STORCK, Huub 2 V5   V5 D4 D4 V5    3   23   16   7   2 
TAURER, Merlin 3 D4 D0   V5 D1 D2    1   12   23   -11   6 
DEN HAAS, Edwin 4 D2 V5 D3   D4 D2    1   16   24   -8   5 
VAN DER KEMP, Arne 5 D1 V5 V5 V5   D3    3   19   19   0   4 
GIJSBERTSEN, Hans 6 V2 D2 V5 V5 V5      4   19   13   6   1 

Pool #2   1 2 3 4 5 6   V TS TR Ind Pl
HYDE, Simon 1   V5 V5 V5 V5 V5    5   25   12   13   1 
JANSEN, Cheyenne 2 D1   D2 D3 V5 D2    1   13   23   -10   5 
DE MEYER, Arnoud 3 D4 V5   V5 V5 V5    4   24   14   10   2 
DAMMROFF, Ursula 4 D3 V5 D1   V5 D2    2   16   21   -5   4 
YOSHIMORI, Sakura 5 D2 D3 D4 D3   D2    0   14   25   -11   6 
COLOMBO, Cyril 6 D2 V5 D2 V5 V5      3   19   16   3   3 

Pool #3   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
TREFFERS, Edwin 1   V5 V5 V5 V5    4   20   7   13   1 
DE GROOT, Bert 2 D4   V5 V5 D4    2   18   15   3   3 
WINSTANLEY, Sandra 3 D1 D3   V5 D3    1   12   16   -4   4 
MOGENSEN, Nicolai 4 D1 D2 D1   D1    0   5   20   -15   5 
LUGTENBURG, Thomas 5 D1 V5 V5 V5      3   16   13   3   2 

Pool #4   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
DEZANET, Didier 1   V5 D3 D2 V5    2   15   16   -1   3 
VAN DER MERWE, Sebastian 2 D3   D2 V5 V5    2   15   16   -1   3 
ZUIDEMA, Timo 3 V5 V5   D4 D2    2   16   15   1   2 
DE GROOT, Joep 4 V5 D2 V5   V5    3   17   12   5   1 
VAN VULPEN, Anton 5 D3 D4 V5 D1      1   13   17   -4   5 

Round #3 - Direct Elimination
Round Seeding
Seed Name Club Division Country Class. V V/M TS TR Ind Status
1 GIJSBERTSEN, Hans  SEFCD  FOREIGN  NED  B14  8 0.89 39 19 +20 Advanced 
2 TREFFERS, Edwin  SA  FOREIGN  NED  B14  7 0.88 35 16 +19 Advanced 
3 DE GROOT, Joep  SDV  FOREIGN  NED  B14  7 0.88 37 25 +12 Advanced 
4 HYDE, Simon  SEFC  FOREIGN  NED  B14  8 0.80 42 20 +22 Advanced 
5 COLOMBO, Cyril  EFC  FOREIGN  NED  B14  8 0.80 44 28 +16 Advanced 
6 DE GROOT, Bert  SDV  FOREIGN  NED  B14  7 0.78 40 24 +16 Advanced 
7 DE MEYER, Arnoud  SEFCD  FOREIGN  NED  B14  7 0.70 42 29 +13 Advanced 
8 DRENTH, Tristan  SDV  FOREIGN  NED  B14  6 0.60 40 31 +9 Advanced 
9 VAN DER KEMP, Arne  SA  FOREIGN  NED  B14  6 0.60 41 38 +3 Advanced 
10 LUGTENBURG, Thomas  SA  FOREIGN  NED  B14  5 0.56 32 34 -2 Advanced 
11 VAN VULPEN, Anton  ST  FOREIGN  NED  B14  4 0.50 32 28 +4 Advanced 
12 STORCK, Huub  SDV  FOREIGN  NED  B14  4 0.44 35 32 +3 Advanced 
13 DEZANET, Didier  ST  FOREIGN  NED  B14  4 0.44 34 36 -2 Advanced 
14 VAN DER MERWE, Sebastian  SEFCD  FOREIGN  NED  B14  4 0.44 32 38 -6 Advanced 
15 WINSTANLEY, Sandra  ST  FOREIGN  NED  B14  3 0.38 24 31 -7 Advanced 
16 DAMMROFF, Ursula  SH  FOREIGN  NED  B14  3 0.33 30 37 -7 Advanced 
17 ZUIDEMA, Timo  ST  FOREIGN  NED  B14  3 0.33 26 38 -12 Advanced 
18 TAURER, Merlin  SP  FOREIGN  NED  B14  2 0.22 25 40 -15 Advanced 
19 JANSEN, Cheyenne  SA  FOREIGN  NED  B14  2 0.22 22 41 -19 Advanced 
20 MOGENSEN, Nicolai  SA  FOREIGN  NED  B14  1 0.11 19 41 -22 Advanced 
21 DEN HAAS, Edwin  SA  FOREIGN  NED  B14  1 0.10 28 49 -21 Advanced 
22 YOSHIMORI, Sakura  SZ  FOREIGN  NED  B14  0 0.00 21 45 -24 Advanced 
Round Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals
           
(1) GIJSBERTSEN, Hans           
  (1) GIJSBERTSEN, Hans         
(32) -BYE-            
    (1) GIJSBERTSEN, Hans       
(17) ZUIDEMA, Timo    15 - 5        
  (17) ZUIDEMA, Timo         
(16) DAMMROFF, Ursula  15 - 14          
      (1) GIJSBERTSEN, Hans     
(9) VAN DER KEMP, Arne      15 - 9      
  (9) VAN DER KEMP, Arne         
(24) -BYE-            
    (8) DRENTH, Tristan       
(25) -BYE-    15 - 11        
  (8) DRENTH, Tristan         
(8) DRENTH, Tristan            
        (1) GIJSBERTSEN, Hans   
(5) COLOMBO, Cyril        15 - 13    
  (5) COLOMBO, Cyril         
(28) -BYE-            
    (12) STORCK, Huub       
(21) DEN HAAS, Edwin    15 - 0        
  (12) STORCK, Huub         
(12) STORCK, Huub  15 - 9          
      (12) STORCK, Huub     
(13) DEZANET, Didier      14 - 11      
  (13) DEZANET, Didier         
(20) MOGENSEN, Nicolai  15 - 9          
    (4) HYDE, Simon       
(29) -BYE-    15 - 13        
  (4) HYDE, Simon         
(4) HYDE, Simon            
          (1) GIJSBERTSEN, Hans 
(3) DE GROOT, Joep          15 - 7  
  (3) DE GROOT, Joep         
(30) -BYE-            
    (3) DE GROOT, Joep       
(19) JANSEN, Cheyenne    15 - 10        
  (14) VAN DER MERWE, Sebastian         
(14) VAN DER MERWE, Sebastian  15 - 11          
      (6) DE GROOT, Bert     
(11) VAN VULPEN, Anton      10 - 6      
  (11) VAN VULPEN, Anton         
(22) YOSHIMORI, Sakura  15 - 12          
    (6) DE GROOT, Bert       
(27) -BYE-    15 - 8        
  (6) DE GROOT, Bert         
(6) DE GROOT, Bert            
        (2) TREFFERS, Edwin   
(7) DE MEYER, Arnoud        15 - 9    
  (7) DE MEYER, Arnoud         
(26) -BYE-            
    (10) LUGTENBURG, Thomas       
(23) -BYE-    15 - 12        
  (10) LUGTENBURG, Thomas         
(10) LUGTENBURG, Thomas            
      (2) TREFFERS, Edwin     
(15) WINSTANLEY, Sandra      15 - 7      
  (15) WINSTANLEY, Sandra         
(18) TAURER, Merlin  15 - 10          
    (2) TREFFERS, Edwin       
(31) -BYE-    15 - 3        
  (2) TREFFERS, Edwin         
(2) TREFFERS, Edwin            
           
Fence-off for Third
   
(12) STORCK, Huub   
  (6) DE GROOT, Bert 
(6) DE GROOT, Bert  15 - 7  
   
Final Results
Event classification: B1
Place Name Club Division Country Class. Earned
1 GIJSBERTSEN, Hans SEFCD  FOREIGN  NED  B14  B16 
2 TREFFERS, Edwin SA  FOREIGN  NED  B14   
3 DE GROOT, Bert SDV  FOREIGN  NED  B14   
4 STORCK, Huub SDV  FOREIGN  NED  B14   
5 DE GROOT, Joep SDV  FOREIGN  NED  B14   
6 HYDE, Simon SEFC  FOREIGN  NED  B14   
7 DRENTH, Tristan SDV  FOREIGN  NED  B14   
8 LUGTENBURG, Thomas SA  FOREIGN  NED  B14   
9 COLOMBO, Cyril EFC  FOREIGN  NED  B14   
10 DE MEYER, Arnoud SEFCD  FOREIGN  NED  B14   
11 VAN DER KEMP, Arne SA  FOREIGN  NED  B14   
12 VAN VULPEN, Anton ST  FOREIGN  NED  B14   
13 DEZANET, Didier ST  FOREIGN  NED  B14   
14 VAN DER MERWE, Sebastian SEFCD  FOREIGN  NED  B14   
15 WINSTANLEY, Sandra ST  FOREIGN  NED  B14   
16 ZUIDEMA, Timo ST  FOREIGN  NED  B14   
17 DAMMROFF, Ursula SH  FOREIGN  NED  B14   
18 TAURER, Merlin SP  FOREIGN  NED  B14   
19 JANSEN, Cheyenne SA  FOREIGN  NED  B14   
20 MOGENSEN, Nicolai SA  FOREIGN  NED  B14   
21 DEN HAAS, Edwin SA  FOREIGN  NED  B14   
22 YOSHIMORI, Sakura SZ  FOREIGN  NED  B14   
Note: Earned classifications are not official until recorded by the USFA National Office.
Live results generated by Fencing Time v3.0 tournament software: www.FencingTime.com